12. Uluslararası İzmir Film Festivali’nde Theodoros Angelopoulos ve Costas Ferris

Uluslararası İzmir Film Festivali’nin 12.’si başladı. Tüm gösterimlerin ücretsiz olduğu, panel, söyleşi, sergi gibi etkinliklerle de desteklenecek festival 28 Nisan’a kadar 100’den fazla filme yer veren zengin bir programla seyirci karşısında. Festivalde adına özel bir bölümde ‘Bir Zamanlar Anadolu’da’, ‘Uzak’ ve ‘Üç Maymun’ filmleri gösterilecek Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Sinemaskop Türkiye’ başlıklı fotoğraf sergisi program kapsamında.

Bu sene kaybettiğimiz büyük Yunan yönetmen Theo Angelopoulos’un filmleriyle özel bir bölümle anılacağı “Anılarına…” bölümünde toplam 3 film gösterilecek.

12. Uluslararası İzmir Film Festivali’nde “Yaşam Boyu Onur Ödülleri” İzmirli tiyatro ve sinema sanatçısı Çolpan İlhan ile Yunan yönetmen Costas Ferris’e verildi. İlhan, ödülünü Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın elinden aldı. İlhan, bir İzmirli olarak bu ödülü almaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, “Biz 60’lı yıllarda o filmleri çeken bir avuç insandık. Şimdi ulusal sinemamız başrole geçti. Bu ödülü almaktan dolayı çok mutluyum. Çok heyecanlıyım” dedi. Yunan Yönetmen Costas Ferris’e de “Yaşam Boyu Onur Ödülü”nü İzmir Valisi Cahit Kıraç verdi. Türkçe “merhaba ve hoş geldiniz” diyen Ferris, Türkiye’nin kalbinde yer alan harika bir ülke olduğunu söyledi. “Akademi Onur Ödülü”nü ise Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema ve Tiyatro Bölümü hocalarından Oktay Kutluğ İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan’ın elinden aldı.